Wiesz, co jest moją jesienną specjalnością? Zupa dyniowa! To obok spaghetti z dynią i chorizo moje ulubione danie o tej porze roku. Kremowa, aromatyczna i w zależności od tego, na co mam danego dnia smak – delikatna lub wręcz przeciwnie, pikantna.
I tym razem miałam ochotę na troszkę coś innego. Obok dyni, pomidora i papryki, dodałam pieczone ziemniaczki (kocham), które podbijają kremowość zupy, i to bez uciekania się do pomocy śmietany. A żeby nie było nudno, całość wykończyłam ekspresowymi chipsami z jarmużu i gotowymi gniocchami. Taki sposób podania jest nieco inny, niż na co dzień, więc przyjemność z jedzenia jest jeszcze większa. I wiesz co? Możesz nim zaskoczyć swoich bliskich, dlatego, jeśli chcesz podać danie jak z restauracji, sprawdź szybko przepis na krem z dyni.
PS. Masz za dużo dyni i nie wiesz, co z nią zrobić? Upiecz, zamroź i miej w pogotowiu na „grosze” czasy. Zupa krem z dyni mrożonej wychodzi równie smacznie, co ze świeżej.
PS2. Od razu polecę mój drugi patent – często robię więcej porcji kremu z dyni i od razu po wystudzeniu część mrożę. Dzięki temu w pełni wykorzystuję to, że już załączyłam piekarnik, no i oszczędzam czas, ponieważ w następnym tygodniu (lub za dwa, trzy), po prostu wyciągam wcześniej zupkę z zamrażarki i kolacja gotowa.
Krem z pieczonej dyni – kcal, makroskładniki
Zupa krem z dyni w jednej porcji ma ok. 327 kcal i:
- 11 g białka;
- 11 g tłuszczu;
- 49 g węglowodanów.
Podane wartości są orientacyjne, ponieważ ostateczna ilość kcal i makroskładników będzie się różnić w zależności od tego, jakie gniocchi/tortellini użyjesz.
Ilość porcji: 6
Czas przygotowania: 50 min
Zupa dyniowa kcal: 327
Składniki na krem z dyni
- 1 główka czosnku
- 150 g szalotki
- 80 g papryki
- 250 g ziemniaków
- 280 g pomidorów
- 600 g dyni
- 2,5 łyżki oliwy
- 400 g gotowych gniocchi*
- 3 garści jarmużu
- 2 łyżeczki ziół toskańskich
- 1,5 l bulionu warzywnego
Przygotowanie
- Nastaw piekarnik na 180 stopni. Ziemniaki obierz, umyj i pokrój na ćwiartki. Paprykę przekrój na pół, wydrąż gniazdo nasienne. Pomidory natnij na krzyż, a czosnek i szalotkę przekrój wzdłuż (bez obierania). Dynię pokrój na większe kawałki (nie obieraj). Wszystkie warzywa przełóż na formę wyłożoną papierem do pieczenia. Polej 1,5 łyżki oliwy, dopraw solą i pieprzem. Piecz 25 min, do miękkości.
- Upieczone i lekko przestudzone warzywa obierz ze skórki, przełóż do garnka. Zalej bulionem, dodaj ziół i gotuj przez 15 min. Dopraw solą według gustu i zblenduj na gładki krem.
- W międzyczasie przygotuj gniocchi według przepisu na opakowaniu.
- Na patelni rozgrzej łyżkę oliwy. Wrzuć jarmuż, dopraw od razu solą i smaż, mieszając co chwilę, aż liście zrobią się delikatnie chrupiące.
- Zupę krem z dyni podawaj z jarmużem i gniocchami.
* Możesz zamienić na tortellini.
Zupa dyniowa – przepisy
Nieskromnie przyznam, że zupa dyniowa to moja specjalność i co roku przygotowuję ją na kilka różnych sposobów. Dlatego sprawdź moje ulubione przepisy na zupę dyniową:
- podstawowy na przepis na zupę krem z dyni z pieczonych warzyw i dodatkiem śmietanki kremówki lub mleczka kokosowego;
- wegetariańska zupa krem z dyni z dodatkiem chrupek z ciecierzycy;
- azjatycka zupa z dyni z mlekiem kokosowym, makaronem ryżowym, kiełkami fasoli mung i krewetkami.
Jakie przyprawy do zupy dyniowej?
Jeśli zastanawiasz się, jakie przyprawy do zupy dyniowej będą najlepiej pasować, to mam dla Ciebie kilka podpowiedzi.
Jeśli chcesz przygotować klasyczny krem z dyni, poprzestań na takich przyprawach jak papryka słodka, bazylia, oregano. Nic więcej nie potrzeba, aby podbić jej smak i sprawić, by potrawa była aromatyczna.
Masz ochotę na coś innego? Dynia „kocha” azjatyckie przyprawy – imbir, cynami, czy takie mieszanki jak curry, tandoori, garam masala. Natomiast trochę soku z limonki, kolendry i suszonych liści kafiru doda jej tajskiego wykończenia.
Osobiście uwielbiam też kuchnię włoską i chętnie używam ziół toskańskich lub prowansalskich do mojego kremu z dyni, o czym dzisiaj mogłaś/eś się przekonać.
You must be logged in to post a comment.