Lubisz dynię? Jak często ją przygotowujesz? Dla mnie dynia jest warzywem, które odkryłam stosunkowo niedawno i to głównie dlatego, że moja babcia oraz babcia Piotrka ją uprawiają i co za tym idzie – często ją dostawaliśmy. Mi najbardziej smakuje w daniach azjatyckich, zresztą pokazuję też mój sposób na tajską zupę krem z dyni.
Nie przepadam natomiast za dynią, gdy jest ona głównym bohaterem potrawy, ponieważ sama w sobie jest dla mnie troszkę zbyt mdła. Zwykle muszę dodać chilli czy cynamonu (to w słodkościach), aby dodać jej charakteru.
Jednak w przypadku tej zupy jest inaczej. Dzięki temu, że wszystkie warzywa, które do niej wykorzystałam, są pieczone, całość nabiera delikatnego, lecz niezwykle aromatycznego smaku. To chyba jedyny raz, kiedy znajdziesz u mnie dynię w wersji tak łagodnej.
I od razu mam wskazówkę – jeśli tylko planujesz piec dynię, to nigdy nie obieraj jej wcześniej – uwierz mi, że to droga przez męką. Natomiast po upieczeniu skórka wręcz sama odchodzi. Po co więc dokładać sobie roboty, prawda? To teraz czas na przepis.
Składniki na zupę krem z dyni
- 1,5 kg dyni
- 4 pomidory
- 1 główka czosnku
- 1 cebula czerwone cebule
- 2 papryki
- 750 ml bulionu
- 200 ml śmietanki 30% lub mleka kokosowego
- kilka gałązek tymianku
- sól i pieprz
Przygotowanie zupy krem z dyni, pieczonych warzyw
- Nastaw piekarnika na 180 stopni (góra-dół).
- Dynię pokrój na spore kawałki, wydrążając jednocześnie miąższ. Paprykę przekrój wzdłuż i usuń gniazdo nasienne.
- Czosnek i cebulę przekrój na pół.
- Przełóż warzywa na blasze wyłożoną papierem do pieczenia. Wstaw je do piekarnika na ok. 1,5 h (co jakiś czas można sprawdzać widelcem, czy są już wystarczająco miękkie).
- Przełóż upieczone warzywa do garnka, dodaj bulionu oraz przypraw. Całość zagotuj.
- Gotuj zupę przez 10 min, następnie zblenduj ją na gładki krem i na koniec wlej mleko kokosowe lub śmietanę kremówkę.
Czy dynię można zamrozić?
Dynia idealnie nadaję się do mrożenia, ja w sezonie jesiennym zawsze przygotowuje sporo porcji, dzięki czemu mogę ją przygotowywać przez cały rok. Przy czym możesz to zrobić na dwa sposoby.
Pierwszy z nich, najprostszy, polega na zamrożeniu surowej dyni. Musisz ją wtedy obrać, wydrążyć miąższ oraz pokroić w kostkę lub zetrzeć na tarce. W drugim przypadku dynia idealnie nada się do słodkich wypieków, ponieważ musisz wiedzieć, że po rozmrożeniu będzie „ciapowata”, miękka, więc wtedy z pewnością jej już tak nie obrobisz. Ja do mrożenia używam woreczków strunowych z Ikea, mają kilka pojemności, dlatego zawsze je dopasuję do swoich potrzeb.
Drugi sposób polega na mrożeniu upieczonej dyni. Wtedy możesz ją obrać dopiero po wyjęciu z piekarnika. Następnie musisz poczekać, aż ostygnie i następnie zmiksować na gładkie puree. Najlepiej przełożyć je do silikonowych kokilek na babeczki, a jak puree się zamrozi, wyciągnąć z foremek i wrzucić do woreczków do mrożenia.
You must be logged in to post a comment.