Wiesz, że nigdy nie mam problemów z tym, jakie przepisy na obiad przygotować? Raczej idzie to w drugą stronę – jest ich zbyt wiele, żeby je zapamiętać, dlatego zawsze wszystko spisuję i uwzględniam w następnych tygodniach. Chociaż powodem może być też to, że jak może już wiesz, zawsze gotuję na dwa-trzy dni, więc w tygodniu zwykle nie wykorzystuję więcej, niż trzech pomysłów.
A co najczęściej jest dla mnie inspiracją na pomysł na obiad? To, co mam w szafkach i w lodówce. Pod koniec tygodnia robię szybki rekonesans i na tej podstawie planuje pierwszych kilka posiłków. Tym razem miałam ryż do risotto, więc sprawa była prosta. Chciałam pójść w klasykę, ale okazało się, że została mi cukinia, której nie wykorzystałam do innego dania i pod rękę nawinęła mi jeszcze cytryna. I tak powstał przepis na risotto cukinią, cytryną i krewetkami.
Zaraz podpowiem ci, jak zrobić risotto, tylko wcześniej jeszcze uprzedzę, że jeśli nie masz lub nie lubisz, nie musisz dodawać krewetek. Zastąp je kurczakiem lub w ogóle zrezygnuj z takiego dodatku, wtedy tylko lepiej zbilansuj inne posiłki pod kątem białka, ponieważ rozkład makroskładników według podanych proporcji to:
- 20 g białka;
- 13,25 g węglowodanów;
- 17,5 g tłuszczu.
Ilość porcji: 4
Czas przygotowania: 40 min
Kalorie (na porcję): 283 kcal
Składniki na risotto
- 200 g ryżu do risotto arborio
- 400 ml bulionu (możesz użyć wody)
- 100 ml wina białego wytrawnego
- 1 cebula
- sok z połowy cytryny
- 1 cukinia
- kilka gałązek tymianku
- 300 g krewetek (opcjonalnie)
- 3 łyżki mąki pszennej (opcjonalnie)
- 2 łyżeczki papryki słodkiej (opcjonalnie)
- oliwa
Przygotowanie risotto z krewetkami
- Cebulę pokrój w kostkę. Rozgrzej w głębokim garnku lub na woku oliwę, podsmażaj cebulę 2 min, aż się zeszkli.
- Dodaj ryż oraz tymianek i podsmażaj mieszając 3 min.
- Wlej do garnka wino, gotuj 2-3 min, aż odparuje. Dodaj sok z cytryny.
- Następnie wlewaj partiami, po ok. 100 ml, bulion – zanim dodasz następną porcję, ryż musi wchłonąć poprzednią.
- W międzyczasie mieszaj ryż co kilka minut.
- Krewetki obierz i oczyść.
- Mąkę wymieszaj z papryką słodką.
Na drugiej patelni rozgrzej oliwę. - Krewetki obtocz w mące, strzepnij lekko jej nadmiar i smaż je na dużym ogniu po ok. 1 min z jednej strony. Usmażone krewetki przełóż na talerz wyłożony ręcznikiem papierowym.
- Cukinię zetrzyj na tarce na dużych oczkach.
- Gdy ryż będzie gotowy, dodaj do niego cukinię i wymieszaj dokładnie całość*. Podawaj z krewetkami i – opcjonalnie – tartym parmezanem.
* Nie gotuj cukinii, dzięki temu danie będzie świeże, smaczniejsze.
Cukinia – wartości odżwycze. Pomysły na dania z cukinii
Wiesz, że kiedyś nie lubiłam cukinii? Dzisiaj bardzo często ją przyrządzam, a latem jest to wręcz trochę obowiązek, ponieważ rośnie u nas na ogródku działkowym i to ja zwykle ją dostaję.
Ale to już nie problem. Szczególnie że cukinię można jeść zarówno surową, jak i ugotowaną, upieczoną i usmażoną. I w każdej postaci mi smakuje, no może trochę za wyjątkiem faszerowanej.
100 g cukinii ma 17 kcal, uwierzysz w to? Jest idealna dla osób na diecie oraz tych, którzy chcą jeść więcej warzyw lub szukają sposobu na urozmaicenie swoich codziennych posiłków. Działa odkwaszająco, dzięki czemu ma korzystny wpływ na procesy trawienne. Znajdziesz w niej witaminę A, witaminę B oraz witaminę C, a także fosfor, wapń czy żelazo.
Dodatkowo posiada niski indeks glikemiczny, co oznacza, że po jej spożyciu nie wzrasta gwałtownie ilość cukru we krwi.
A jakie dania z cukinii możesz przygotować? Podaję kilka moich propozycji:
Czy cukinię się obiera?
Cukinię, choć posiada skórkę, nie trzeba obierać – nie dość, że jest jadalna, to jak (prawie) wszyscy wiedzą, pod skórką warzyw i owoców znajduje się najwięcej wartości odżywczych.
You must be logged in to post a comment.