fbpx
Włoski makaron pangrattato

19 stycznia 2020

Włoski makaron pangrattato

Myślałam, że po spaghetti aglio olio i spaghetti z parmezanem nic mnie już nie zaskoczy, a jednak! To pasta con pangrattato, czyli makaron z… czerstwą bułką. Na to danie wpadłam, gdy szukałam pomysłów na wykorzystanie suchych bułek (ah, to zero waste), a że wyglądało smacznie, postanowiłam wypróbować. I wiesz co? Przepadłam.

To chyba najlepszy pomysł na makaron, jaki dotychczas testowałam. Szybki. Kilkuskładnikowy. I niesamowicie smaczny, chociaż tak właściwie nic w nim nie ma. Przyznaję, podchodziłam do niego sceptycznie, ale teraz będzie to moje szybkie danie z makaronem na czarną godzinę, bo tak naprawdę wszystkie składniki do niego mam zwykle w domu. Nie do przecenienia jest też fakt, że dzięki pangrattato mogę w prosty sposób wykorzystać resztki.

I mam też dla Ciebie od razu propozycję na lekką wariację. Jeśli chcesz nieco podnieść ilość białka w tym przepisie (a zaraz dokładniej napiszę, ile go jest w podstawowej wersji), to makaron podawaj z jajkiem sadzonym. Ja tak zrobiłam drugiego dnia, ponieważ natchnęło mnie, że przecież z płynnego żółtka zrobi się dodatkowo delikatny sosik. I oczywiście, był to strzał w dziesiątkę.

A wracając do makroskładników – mój dzisiejszy pomysł na obiad z makaronem i czerstwą bułką ma 12,5 g białka, 10 g tłuszczu i 50 g węglowodanów na porcję. Co ciekawe, ja zwykle po makaronach szybko robię się głodna, ale w tym wypadku tak nie było. Odkąd dbam o to, żeby w każdym posiłku była odpowiednia dawka białka, to problem ten znikł. Magia? Nie, czysta nauka.

pangrattato - kcal, makroskładniki

A wracając do makroskładników – mój dzisiejszy pomysł na obiad z makaronem i czerstwą bułką ma 12,5 g białka, 10 g tłuszczu i 50 g węglowodanów na porcję. Co ciekawe, ja zwykle po makaronach szybko robię się głodna, ale w tym wypadku tak nie było. Odkąd dbam o to, żeby w każdym posiłku była odpowiednia dawka białka, to problem ten znikł. Magia? Nie, czysta nauka.

Ilość porcji: 4

Czas przygotowania: 20 min

Kalorie (na porcję): 334 kcal

Składniki na włoski makaron pangrattato

makaron pangrattato - przygotowanie

  1. Makaron ugotuj według przepisu na opakowaniu.
  2. Czerstwą bułkę rozdrobnij w malakserze.
  3. Na patelni rozgrzej oliwę. Dodaj starty na tarce czosnek, sok z cytryny i bułkę.
  4. Podsmażaj 5 minut, do zrumieniania chleba.
  5. Posiekaj pietruszkę, dodaj do bułki.
  6. Wymieszaj całość z makaronem, posyp parmezanem.
Pasta pangrattato
Makaron pangrattato

Jak wykorzystać czerstwy chleb? 8 sposobów na suchy chleb

Przy okazji podaje jeszcze kilka innych sposobów na wykorzystanie suchego chleba. Z ilu z nich korzystasz?

  1. Bułka tarta – czasami ścieram bułkę na tarce i wykorzystuje do panierki. Teraz rzadziej, częściej w domu rodzinnym, ponieważ obecnie okazjonalnie smażę coś w panierce.
  2. Grzanki – to chyba najlepszy i najpopularniejszy sposób na wykorzystanie suchego chleba. Ja kroję pieczywo w kostkę i podpiekam przez kilka minut w piekarniku (zwykle przy okazji pieczenia czegoś innego). Ostudzone grzanki przekładam do szczelnego pojemnika i w następnych dniach wykorzystuje do zupy.
  3. Grzanki z masłem czosnkowym – to nic innego jak wariacja na temat poprzedniego punktu. Tym razem jednak chleb czy bułkę kroję w kanapeczki i smaruję masłem czosnkowym, po czym podpiekam. Masz nie pierwszej świeżości bagietkę? Zdradzę Ci pewien patent, podpatrzony w programie Jamiego Olivera. Bagietkę trzeba ponacinać co ok. 1,5-2 cm i do środka włożyć masło ziołowe. Następnie należy zmoczyć papier do pieczenia i takim wilgotnym owinąć bagietkę, po czym całość piec w piekarniku przez ok. 10 min. Efekt? Odświeżone pieczywo, które jest z wierzchu chrupiące, a w środku miękkie.
  4. Wkładka do zupy – czerstwy chleb super sprawdza się jako wkładka do zup, szczególnie krem i gulaszowych! Wystarczy położyć kromkę na dnie miski i zalać ją zupą.
  5. Tosty francuskie – to danie chyba każdy kojarzy z dzieciństwa. To namoczony w jajku, smażony chlebek, podawany z dżemem. Choć u mnie częściej pojawiała się jego druga wariacja, czyli…
  6. Tosty w cieście naleśnikowym – wystarczy zrobić ciasto na naleśniki, obtoczyć w nim chleb i usmażyć. A potem podawać z domowymi powidłami.
  7. Jajecznica z grzankami – wiesz, że ja muszę mieć chleb do jajecznicy? Inaczej… mi nie smakuje. Ale czasami podaję go nieco inaczej – pokrojoną w kostkę kromkę podsmażam na patelni bez tłuszczu. Potem dodaję masła, zalewam jajkami, a następnie mieszam.
  8. Opiekane kanapki – masz opiekacz albo sandwich? Czerstwy chleb czy bułkę użyj do zrobienia kanapek na ciepło, panini. I nie muszą być tylko z serem i salami (choć i takie lubię), ale też w wersjach „na bogato”. U mnie opiekane kanapki to często też świetny sposób na posiłki na wycieczki.

Te przepisy mogą Ci się spodobać

Przepis na pizzę włoską, ciasto na pizzę

Przepis na pizzę włoską, ciasto na pizzę

Wiesz, że możesz w domu przygotować (prawie) idealną włoską pizzę i to w piekarniku? Sprawdź przepis na domową pizzę na cienkim, chrupiącym cieście i zobacz, jakie są nasze sprawdzone składniki na pizzę.

Makaron z burratą i sosem pomidorowym

Makaron z burratą i sosem pomidorowym

Kupiłaś/eś burratę i teraz nie wiesz, co z nią zrobić? Przygotuj prosty i szybki makaron z sosem pomidorowym i delikatną burratą, która nada mu kremowej konsystencji. Sprawdź przepis na włoski obiad z burratą.