fbpx
Pad thai

5 grudnia 2019

Pad thai

Pad thai – co to? To jedno z najpopularniejszych dań kuchni tajskiej. I przy okazji, zdecydowanie moje ulubione. To smażony w woku makaron ryżowy z dodatkiem jajka, kiełków fasoli mung, krewetek lub kurczaka. Od razu też podpowiem, że według mnie pad thai z krewetkami jest najsmaczniejszy, ale wersją drobiową też nigdy nie gardzę.

Pad thai powinien stanowić połączenie różnych smaków – słodkiego, kwaśnego, słonego oraz pikantnego, tylko wtedy jest perfekcyjnie przygotowany. Jego obróbka jest dość krótka, ale intensywna, dlatego nie bój się zwiększyć ogień. Co ciekawe, często łatwiej jest go też przyrządzić w domu, niż w restauracji, ponieważ trzeba dokładnie odmierzyć składniki oraz wszystko przygotowywać na bieżąco, nie jest to danie, które może być robione „na zapas”. Ale, ale, jest przy tym naprawdę całkiem proste.

Zaintrygowany? W takim razie sprawdź przepis na tajski pad thai.

PS. Podaje składniki na 4 porcje, co u mnie w praktyce oznacza, że jem go przez dwa dni. A jak to pogodzić z tym, że pad thai nie powinien być odgrzewany? Jest to jedno z niewielu dań, które zawsze przygotowuję na bieżąco, co oznacza, że na drugi dzień zaczynam wszystko od nowa. Oprócz sosu, ten jest już gotowy, bo dzień wcześniej zużywam tylko połowę. I niech Cię nie przestraszy ilość kroków w tym przepisie, wszystko odbywa się ekspresowo.

Ilość porcji: 4

Czas przygotowania: 25 min

Pad thai kalorie (na porcję): 595,5 kcal

Pad thai - składniki

Przygotowanie pad Thaia z krewetkami

  1. Makaron ugotuj według przepisu na opakowaniu. Odcedź i przelej zimną wodą.
  2. Sos rybny, pastę tamaryndową, chilli w płatkach, sok z limonki i ksylitol wymieszaj w miseczce.
    Krewetki oczyść, zamarynowuj w soku z cytryny i kolendrze.
  3. Na patelni rozgrzej łyżkę oliwy. Wlej do niej roztrzepane jajka i usmaż jak na omlet. Nie przewracaj omletu, tylko delikatnie podważ, by masa spływała w dół.
  4. Porwij omlet na kawałki i przełóż do miseczki.
  5. Czosnek pokrój w plasterki.
  6. W woku rozgrzej oliwę, podsmażaj czosnek 30 sek. i dodaj krewetki. Smaż przez 3 min na mocnym ogniu.
  7. Dodaj makaron oraz sos, mocno smaż przez minutę.
  8. Wymieszaj makaron z posiekanymi orzeszkami, kiełkami i szczypiorkiem.
Tajski makaron pad thai

Wok – czy warto kupować? Jak wybrać wok?

Na samym początku pisałam, że pad thaia przygotowuje się w woku. Czy można użyć innej patelni? Teoretycznie tak, ale będzie to znacznie trudniejsze. Dlatego odpowiadam na pytanie, czym charakteryzuje się wok i czy warto go kupić.

Wok to patelnia, która swoim kształtem przypomina bardziej miskę. Służy do szybkiej obróbki potraw na ogniu. Zwykle przyrządza się w nim dania tajskie, chińskie.

Jeśli chodzi o wybór woka, to ten jest bardzo prosty, ponieważ ogranicza się głównie do materiału, z jakiego jest on wykonany. Wok może być z żelaza lub ze stali węglowej. Ten pierwszy jest wytrzymały, ale bardzo ciężki. Optymalny wybór to wok ze stali węglowej, który jest poręczniejszy, a równie trwały.

W domowych warunkach najlepiej jest też używać woka z drewnianą rączką lub z silikonowym/plastikowym zabezpieczeniem, aby uchwyt się nie nagrzewał. Jest też wok na indukcję, ma on spłaszczone dno. Ważne jest, aby w obu wypadkach od razu dobrać do niego pokrywkę.

A czy warto kupić tę patelnię? Zdecydowanie tak! Ja jej używam do wszystkiego, nie tylko w przypadku kuchni tajskiej. Wok nagrzewa się równomiernie, wygodnie się w nim smaży i to, co dla mnie jest najważniejsze – nic nie wypływa. Mogę w nim ugotować curry, sos bolognese czy szybko przesmażyć spaghetti aglio e olio. Jest to dla mnie ważne szczególnie z tego względu, że od razu gotuję na dwa/trzy dni. Owszem, mogłabym użyć zwykłej, głębokiej patelni, ale dla mnie jest mniej praktyczna, poręczna. A wok był najlepszym zakupem, jakiego kiedykolwiek dokonałam.

Kupiłam go z Tefala, z kolekcji Jamiego Olivera ok. 3 lata temu i nic, zupełnie nic się z nim nie dzieje.


Te przepisy mogą Ci się spodobać

Sałatka z makaronem chińskim

Sałatka z makaronem chińskim

Lubisz sałatki z makaronem chińskim? Tę polubisz na pewno! Ma sporo warzyw, azjatycki sos, krewetki i chrupiące orzeszki. A do tego będzie najlepszą propozycją na imprezy.

Mini serniczki – przepisy

Mini serniczki – przepisy

Serniczek na śniadanie? Czemu nie! Zwłaszcza gdy spód jest z chrupiącej granoli, a ciasto z twarogu i skyru. PS. Mini serniczki idealnie sprawdzą się na wynos, do pracy.