Lubisz pizzę? A ciasto francuskie? Po co ja w ogóle o to pytam, bo jest pewne, że tak! I na pewno zasmakują ci pizzerinki z ciasta francuskiego. Tu od razu przyznam, że orientacyjny przepis mam od przyjaciółki – na każde spotkanie, czy to u siebie, czy u kogoś, robi ślimaczki z ciasta francuskiego i ja się od nich wręcz uzależniam. Są przepyszne, a do tego szybkie (czy wspominałam, że ta przyjaciółka jest mamą rocznego brzdąca? – to najlepszy dowód na to, że mini pizzerki muszą być błyskawiczne!).
Jest to świetna przekąska na imprezy, którą możesz zrobić wcześniej lub w trakcie spotkania i podać na ciepło (obie wersje są równie dobre). Pizzerinki ślimaczki umilą też piątkowy, filmowy wieczór, zwłaszcza że się przy nich nie narobisz, bo używasz kilku gotowych półproduktów.
Pizzerinki – wersja wege
Ślimaki z ciasta francuskiego robię z szynką dojrzewającą, ale jeśli nie jesz mięsa, możesz całkowicie pominąć ten składnik, albo zastąpić go szynką wegetariańską. Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby wymienić go na oliwki, bądź grillowaną cukinię, pamiętaj, tylko aby składniki były w miarę cienkie, elastyczne, umożliwiały zwijanie pizzerinek.
PS. Wiesz, że znajdziesz u mnie zestawienie przekąsek i przystawek? Zebrałam je we wpisie, co przygotować na urodziny/imprezę i zdradzę Ci, że jest najczęściej odwiedzany wpis w ciągu ostatnich 12 miesięcy, więc może… warto tam zerknąć? Na zachętę napiszę, że listę podzieliłam na przekąski zimne/ciepłe, bardziej sycące potrawy, napoje i proste deserki.
Ilość porcji: 20 mini pizzerek
Czas przygotowania: 30 min
Kalorie: 77 kcal/pizzerka
Pizzerinki - Składniki
- 1 opakowanie ciasta francuskiego
- 70 g ketchupu*
- 30 g sera żółtego
- 30 g parmezanu
- 70 g szynki dojrzewającej
Pizzerinki - przepis. JAk zrobić pizzerinki?
- Nastaw piekarnik na 200 stopni. Blachę wyłóż papierem do pieczenia.
- Rozwiń ciasto francuskie, posmaruj je ketchupem. Równomiernie rozłóż szynkę, posyp całość startym serem.
- Zawiń ciasto francuskiego, zaczynając od najdłuższego boku (czyli tak, jak było pierwotnie zawinięte).
- Pokrój ciasto na ok. 1,5-2 cm ślimaczki (mi wszyło 20 mini pizzerek). Przełóż wszystkie kawałki na blachę do pieczenia tak, aby pozostawić spore odstępy między nimi (ciasto urośnie).
- Piecz ślimaczki z ciasta francuskiego przez ok. 20-25 min, aż będą zrumienione.
Jak wybrać dobry ketchup?
Ketchup to ketchup, prawda? Niby tak, ale skład tych produktów często pozostawia wiele do życzenia. Gotowy sos pomidorowy w takiej formie może posiadać sporo cukru, a także substancji zagęszczających, które rekompensują… małą ilość pomidorów. I skoro już o tym wspomniałam, to możesz domyśleć się, na co zwracać uwagę, wybierając ketchup.
Podstawowy skład ketchupu dobrej jakości to pomidory, cebula, ocet, cukier oraz sól. Skrobia kukurydziana może nie brzmi groźnie, ale to niepotrzebny zagęstnik, który ma za zadanie ukryć inne braki. To, czego jeszcze lepiej unikać, to substancje konserwujące (jak benzoesan sodu), regulatory kwasowości oraz pozostałe zagęstniki.
Skład w porządku? W takim razie zwróć jeszcze uwagę na dwie rzeczy: ile pomidorów zużyto do produkcji 100 g ketchupu oraz jaka jest zawartość cukru (informacje o tym znajdziesz w tabeli kaloryczności, przy węglowodanach). Najlepszy ketchup to ten, który wyprodukowano z jak największej ilości pomidorów, i jednocześnie ma najmniej cukru.
No dobra, a co oznacza „dużo pomidorów” i „mało cukru”? Najczęściej ilość pomidorów zużytych na 100 g produktu waha się pomiędzy 150 a 210 g i to jest dobry przedział. W składzie może być też wyrażona procentowa zawartość pomidorów, i im jest ona wyższa, tym lepiej, bo to jednocześnie oznacza, że innych dodatków będzie znacznie mniej. Natomiast zawartość cukru waha się od 8-10 g (to rzadkość) do nawet 35 g na 100 g produktu. Unikaj skrajnie wysokich ilości cukru, szczególnie jeśli widzisz, że jest on dodany w składzie na drugim, czy trzecim miejscu.
Przykład? Ostatnio, kupując ketchup, porównałam na szybko tylko ilość pomidorów użytych do produkcji sosu i wybrałam ten, który miał ich najwięcej (192 g, a więc całkiem dobry wynik). W domu jednak zorientowałam się, że ten produkt ma aż 30 g cukru na 100 g ketchupu. W tej sytuacji lepiej wybrać sos, który ma mniej cukru.
Przy czym dobrej jakości ketchup niekoniecznie musi być „ekologiczny”, niszowy i drogi. Z „markowych” produktów warto sięgać m.in. po ketchup Roleski, czy Heinz.
You must be logged in to post a comment.