fbpx
Krążki cebulowe

9 czerwca 2021

Krążki cebulowe

Czy może być coś smaczniejszego, niż krążek cebulowy? No dobra, parę rzeczy może by się znalazło, ale dziś nie o tym. Uwielbiam cebulowe krążki i często zamawiam je w różnych knajpach, chociaż, tak po prawdzie, nie wszędzie potrafią je zrobić dobrze. Dlatego postanowiłam trochę popróbować w domu i proszę, o to są – smażone krążki cebulowe.

Od razu podpowiem, że jeśli chcesz, aby były chrupiące, najlepiej zrobić je we frytkownicy. Ja pożyczyłam ten sprzęt od mamy i okazało się, że to strzał w dziesiątkę. Można też usmażyć krążki cebulowe na patelni, ale wtedy najlepiej mieć termometr kuchenny, ponieważ temperatura smażenia powinna wynosić ok. 170 stopni – tylko wtedy będziesz mieć pewność, że wyjdą chrupiące (i wiem, co piszę, bo gdy nie pilnowałam temperatury, cebulowe krążki były dość mocno… średnie).

Kolejnym, miłym zaskoczeniem było to, że cebula w cieście naleśnikowym z tego przepisu dość długo jest chrupiąca. Krążków było sporo, część zjadłam od razu, a część zapakowałam i wzięłam do mojej mamy. Tam już co prawda szybciej znikły, ale nie zdążyły zmięknąć, dalej były chrupkie. To co, przekonałam Cię?

PS. Zerknij jeszcze pod zdjęciami, z czym podawać krążki cebulowe.

7

Ilość porcji: sporo 😉

Czas przygotowania: 40 min

ok. 350-380 kcal/100 g

Składniki na cebulowe krążki

Jak się robi krążki cebulowe?

  1. Przesiej do miski 160 g mąki (pozostałe 20 g posłuży do podsypywania cebuli) i proszek do pieczenia, Dodaj jajko, wodę oraz sól, pieprz i słodką paprykę. Wymieszaj całość, aż uzyskasz gęste, gładkie ciasto naleśnikowe.
  2. Zacznij rozgrzewać olej do ok. 160-170 stopni.
  3. W międzyczasie obierz cebulę, pokrój na plastry o grubości ok. 0,5 cm, po czym ostrożnie oddziel krążki.
  4. Do głębokiego talerza wsyp bułkę tartą.
  5. Podsyp krążki cebuli pozostałą częścią mąki. Zanurzaj pojedynczo krążki w cieście naleśnikowym i poczekaj chwilę, aż spłynie jego nadmiar. Następnie obtocz cebulę w bułce tartej.
  6. Gotowe krążki cebulowe przełóż do oleju – uważaj, aby zbyt mocno nie nachodziły na siebie. Smaż przez ok. 1 min (aż się zrumienią). Po wyciągnięciu przełóż na talerz wyłożony ręcznikiem papierowym. Podawaj z ulubionym sosem lub majonezem.
Krążki cebulowe z piwem
Krążki cebulowe z sosem
Onion rings

Z czym podawać krążki cebulowe?

Cebulowe krążki to świetna przekąska na imprezy, wtedy może występować jako (prawie) samodzielna przekąska. Czemu prawie? Bo przecież trzeba jeszcze podać do niej sos! Jeśli chcesz iść na łatwiznę, niech będzie to majonez lub gotowy sos barbeque (tutaj przyznam, że ja do BBQ mam dużą słabość, a jednocześnie w domu jeszcze nie udało mi się zrobić idealnej mieszanki, więc na razie kupuję). Inne propozycje na sos do krążków cebulowych to:

  • sos czosnkowy – wymieszaj majonez z jogurtem w proporcjach pół na pół, dodaj dwa starte ząbki czosnku i gotowe (uwaga – taki sos warto zrobić wcześniej, aby się przegryzł);
  • sos aioli;
  • szczypiorkowe aioli – do bazowego przepisu na aioli wystarczy dodać szczypiorek i całość zblendować;
  • dip serowy – to już będzie trochę ciężkie połączenie, ale za to jakie dobre! Skorzystaj z mojego przepisu na sos serowy do nachos, tylko dodaj trochę więcej mleka, aby mocniej rozrzedzić dip.

Krążki cebulowe świetnie sprawdzą się też do burgerów, taco, czy innych tego typu dań, chociaż osobiście nie polecam ich robić, gdy przygotowujesz tylko 2-3 porcje, ponieważ jest z tym sporo zabawy.


Te przepisy mogą Ci się spodobać

Przepis na pizzę włoską, ciasto na pizzę

Przepis na pizzę włoską, ciasto na pizzę

Wiesz, że możesz w domu przygotować (prawie) idealną włoską pizzę i to w piekarniku? Sprawdź przepis na domową pizzę na cienkim, chrupiącym cieście i zobacz, jakie są nasze sprawdzone składniki na pizzę.

Podpłomyki z pesto, fetą i rzodkiewką

Podpłomyki z pesto, fetą i rzodkiewką

Znowu skończył Ci się chleb i nie wiesz, jak przygotować kanapki? Jest na to sposób podpłomyki! Wystarczy, że masz w kuchni mąkę, wodę i oliwę. To co, wskakujesz do przepisu?