Korma to popularne, indyjskie danie, którego podstawą jest pasta przygotowywana z aromatycznych przypraw. Można skomponować je na różnych sposobów, z kurczakiem lub w wersji wegetariańskiej. Ja postanowiłam skorzystać z tego, że akurat znalazłam w sklepie ser paneer (na końcu wyjaśniam, czym się charakteryzuje) i użyłam go zamiast mięsa. Ale w wersji wegańskiej myślę, że równie dobrze można byłoby wykorzystać z tofu – ja jednak soi jeść nie mogę, więc u mnie w przepisach jej nie znajdziecie.
Dodam jeszcze, że korma to idealne danie, które można przygotować w większej ilości. Ja jak zwykle zrobiłam cztery porcje – dla mnie i dla Piotrka na dwa dni. Natomiast sam sos (bez sera i jogurtu naturalnego) spokojnie można mrozić. Oczywiście należy wcześniej całkowicie go wystudzić, dopiero potem przełożyć do pojemniczka. Mając w pogotowiu takie awaryjną potrawę oszczędza się czas w kryzysowych sytuacjach.
Wiem, że niektórzy też takie sosy pasteryzują. Ja jednak nie jestem ekspertką jeśli chodzi o tę metodę (co więcej, sama chętnie bym przyjęła jakieś sprawdzone wskazówki dotyczące pasteryzacji). Dlatego u mnie mrożenie to podstawa.
Indyjska korma - składniki
- 1 biała cebula
- 1 czerwona cebula
- 1 puszka pomidorów
- 1 szklanka bulionu
- 2 łyżki płatków migdałów
- kostka sera paneer
- 4 łyżki jogurtu naturalnego
- 1 łyżka oleju
pasta do kormy
- kawałek imbiru (5 cm)
- 2 ząbki czosnku
- 1 łyżeczka pieprzu cayenne
- 1 łyżeczka soli kala namak
- 1 łyżeczka kolendry
- 1 łyżeczka kuminu
- 1/2 łyżeczki cynamonu
- 2 łyżki wiórków kokosowych
- 4 łyżki płatków migdałów
- 4 łyżki oleju z orzechów laskowych
Korma - przepis
- Wszystkie składniki na pastę zblenduj.
- Pokrój cebule w półksiężyce
- Rozgrzej w garnku łyżkę oliwy. Wrzuć cebulę i podsmażaj, aż delikatnie zbrązowieje, mieszając regularnie, aby się nie spaliła.
- Na minutę przed końcem smażenia cebuli dodaj miód, aby ją skarmelizować.
- Dodaj do garnka pastę, podsmażaj 2-3 minuty.
- Wlej bulion oraz pomidory z puszki, zagotuj całość.
- Gdy sos zacznie się gotować, zmniejsz ogień na najmniejszy i gotuj 15 min pod przykryciem.
- Zdejmij garnek z ognia, dodaj migdały i całość zblenduj na gładki sos.
- Pokrój ser w kostkę, dodaj do zmiksowanego sosu i jeszcze przez chwilę gotuj go – ok. 5 min.
- Przełóż sos na talerz, podawaj go z ryżem lub chlebkiem typu naan. Do każdej porcji dodaj 1 łyżkę jogurtu naturalnego.
Paneer – co to jest?
Paneer to rodzaj zwartego twarogu, który jest bardzo popularny w kuchni indyjskiej. Robi się go z mleka krowiego, które można zakwasić sokiem z cytryny. W prostu sposób można ten ser przygotować w domu, aczkolwiek ja skorzystałam z kupnej wersji.
Dzięki temu, że jest zwarty, można go pokroić w plastry czy w kostkę, nie rozwala się. Zwykle dodawany jest do potraw takich jak curry lub korma, można go również opanierować i podsmażyć.
Jak to twaróg, nie ma intensywnego smaku, jest delikatny. Ale dzięki temu bardzo dobrze chłonie inne aromaty, tak jak w przypadku tej kormy.
You must be logged in to post a comment.