fbpx
Kogel mogel – przepis

9 kwietnia 2021

Kogel mogel – przepis

Uwaga, uwaga, dzisiaj przepis dla tych, co nie boją się jajek. Surowych jajek, żeby brzmiało bardziej dramatycznie. Czyli znany chyba większości z dzieciństwa kogel mogel. Kto się przyzna do tego, że kiedyś jadł ten deser bez skrępowania, a dziś wzdryga się na samą myśl? No dobra, ja tak nie mam, tylko muszą zostać spełnione dwie zasady:

  1. kupuje dobrej jakości jajka, obowiązkowo z wolnego wybiegu;
  2. zawsze przed przyrządzaniem potraw z surowym jajkiem (żółtkiem lub białkiem), dokładnie myję i parzę skorupki jajek.

Ot, to cały sekret. A dlaczego zaraz będę cię namawiać do wypróbować tego przepisu? Bo kogel mogel to same korzyści:

  1. przepis na kogel mogel jest błyskawiczny, wystarczy dosłownie 5 min i to tylko dlatego, że pierwsze 2 poświęcisz na mycie jajek;
  2. deser przygotujesz z dwóch składników, który każdy ma zawsze w domu;
  3. jak na słodkość, kogel mogel ma niewielką kaloryczność (można ją dodatkowo zmniejszyć, gdy cukier zastąpisz ksylitolem, chociaż ja akurat nie przepadam za jego smakiem) – dzięki temu zaspokoisz ochotę na słodkie bez wyrzutów sumienia;
  4. to świetny sposób na wykorzystanie żółtek, np. wtedy, gdy przygotowujesz bezę.

Dodatkowo można go urozmaicić (owocami, skórką z cytryny) lub podać w nieco inny, niż klasyczny sposób (kilka podpowiedzi znajdziesz na dole, pod zdjęciami). A przechodząc już do rzeczy, jak zrobić kogel mogel?

Ilość porcji: 1

Czas przygotowania: 5 min

Kogel mogel kcal: 166

Składniki na kogel mogel

kogel mogel - jak zrobić?

  1. Zagotuj wodę (ok. 1 szklankę). Dokładnie oczyść jajka, po czym zanurz je na ok. 10 sek. w szklance z zagotowaną wodą – najlepiej zanurzyć je na łyżce, wtedy zmniejsza się ryzyko, że przypadkowo uszkodzisz skorupkę.
  2. Rozbij jajka, oddziel białka od żółtek*. Białka odłóż.
  3. Do żółtek dodaj cukier oraz skórkę z cytryny (jeśli używasz) i zacznij je ubijać na puszystą, jasną masę za pomocy trzepaczki lub miksera.
  4. Kogel mogel gotowy – możesz podać go z ulubionymi owocami.

* Z białek możesz zrobić bezę Pavlovą lub pyszne kokosanki. Pamiętaj też, że białka można mrozić – niech nic się nie zmarnuje.

Owocowy kogel mogel
kogel mogel
Domowy kogel mogel

Kogel mogel – przepis na różne desery

W dzieciństwie kogel mogel jadłam w wersji „klasycznej”, czyli same jajka z cukrem. Nieco bardziej urozmaicony przepis uwzględniał jeszcze kakao, ale ja nie przepadałam za tym sposobem.

Jeśli podasz kogel mogel, tak jak ja, z owocami, to powstaje pełnoprawny deser, który nie tylko pysznie smakuje, ale też wspaniale wygląda. Idąc o krok dalej, możesz wysypać pucharek pokruszonymi ciasteczkami, na to położyć kogel mogel i całość uzupełnić malinami, borówkami, czy truskawkami. Powstanie wtedy jajeczna wersja eton mess.

Innym pomysłem jest potraktowanie kogla mogla jako sosu do pieczonych jabłek lub gruszek. Zarówno w poprzednim przypadku, jak i w tym, ważne jest, aby kogel mogel przygotowywać na bieżąco, zjeść go od razu, a nie trzymać w lodówce.

Możesz też… zapiec kogel mogel! Tutaj sprawa jest równie prosta – ceramiczne, żaroodporne kokilki wyłóż owocami i zalej koglem moglem (lub w odwrotnej kolejności, nie ma to żadnej różnicy). Potem całość wstaw do piekarnika nagrzanego do 200 stopni i zapiekaj przez 8-10 min. Taki deser najlepiej smakuje na ciepło.


Te przepisy mogą Ci się spodobać

Naleśniki na śniadanie z kozim serem i salami

Naleśniki na śniadanie z kozim serem i salami

Znudziły ci się klasyczne przepisy na śniadania? Wypróbuj ziołowe naleśniki na słono z kozim serem, pomidorem, roszponką i włoskim salami. To pyszna propozycja na fit naleśniki sprawdzi się zarówno na śniadanie, jak i na kolację, czy do pracy, na wynos.

Szakszuka z fetą

Szakszuka z fetą

Szukasz inspiracji na dzisiejsze śniadanie? Już masz – to fit szakszuka z fetą. To wegetariańskie śniadanie jest aromatyczne, sycące i proste w przygotowaniu. Nie zwlekaj, zwłaszcza jeśli twoja ulubiona śniadaniownia jest zamknięta.