fbpx
Falafel z bobu

17 marca 2022

Falafel z bobu

Wiesz, co to jest falafel? To smażone kotleciki z ciecierzycy doprawione czosnkiem, kolendrą, kminem rzymskim i pietruszką, bardzo popularne w kuchni Bliskiego Wschodu. Brzmi niepozornie, ale uwierz mi, jest pysznie. Chociaż… muszę Cię trochę rozczarować, ponieważ przepis na falafele nie należy do najprostszych. I nawet nie dlatego, że sam w sobie jest skomplikowany, ale wymaga dwóch rzeczy – posiadania maszynki do mielenia z odpowiednio drobnymi oczkami lub dobrej jakości malaksera oraz smażenia w głębokim tłuszczu.

Klasyczny falafel z ciecierzycy robi się z wcześniej namoczonej i zmielonej cieciorki. Następnie miesza się ją z przyprawami i formuje w kulki smażone w głębokim oleju, najlepiej kontrolując cały czas jego temperaturę. Przyznam, raz próbowałam robić kotlety falafel w takiej wersji i niestety, rozpadły się podczas smażenia (obwiniam o to zbyt niską temperaturę).

Ale mam dobrą wiadomość – można też zrobić falafele z piekarnika lub smażone na patelni na niewielkiej ilości oleju. To trochę oszukany sposób, ponieważ wykorzystuje się ugotowaną ciecierzycę, ale wiesz mi, jest równie smacznie, a za to prościej, szybciej i nie ryzykujesz poparzenia w trakcie gotowania.

Sprawdź, jak zrobić falafel z ciecierzycy ze słoika oraz gotowanego bobu i wypróbuj moją propozycję podania.

Kotlety falafel z bobu – kcal, makroskładniki

Falafele z bobu i ciecierzycy łącznie będą mieć ok. 725 kcal. Ja proponuję, aby podzielić je na 4 porcje i podawać z hummusem oraz sałatką – to lekki obiad lub sycąca kolacja. Wtedy jedna porcja całego posiłku będzie mieć ok. 400 kcal i:

  • 13 g białka;
  • 16 g tłuszczu;
  • 52 g węglowodanów.

Ilość porcji: 4

Czas przygotowania: 40 min

Kalorie: 400

Falafel z bobu i ciecierzycy – składniki

Falafel z hummusem i sałatką – dodatki

Falafel z bobu – przepis

  1. Ugotuj bób. Gdy będzie miękki, odcedź go i szybko przełóż do miski z zimną wodą i lodem, aby zachować kolor. Nie musisz go obierać.
  2. Zblenduj bób z ciecierzycą i przyprawami, odstaw na 10-15 min, aby masa stężała.
  3. Z ciasta uforuj kulki wielkości orzecha włoskiego, po czym spłaszcz je delikatnie.
  4. Rozgrzej patelnię z ½ łyżką oliwy. Smaż pierwszą porcję kotletów falafel z obu stron przez ok. 2-3 min (aż się zrumieni). Przed smażeniem kolejnej porcji dodaj kolejną ½ łyżki oliwy.

Falafel – z czym podawać? Falafel z hummusem i sałatką

  1. Przygotuj sałatkę: winogrona przekrój na pół, z granatu wydrąż ziarenka. W misce rozsyp roszponkę, połóż winogrona, posyp granatem i słonecznikiem. Oliwę wymieszaj z octem balsamicznym, polej sałatkę vinegretem bezpośrednio przed podaniem.
  2. Rozsmaruj hummus na talerzu, ułóż falafele z bobu. Podawaj z sałatką.
Falafel z bobu
Falafel z puszki z ciecierzycy

Te przepisy mogą Ci się spodobać

Naleśniki na śniadanie z kozim serem i salami

Naleśniki na śniadanie z kozim serem i salami

Znudziły ci się klasyczne przepisy na śniadania? Wypróbuj ziołowe naleśniki na słono z kozim serem, pomidorem, roszponką i włoskim salami. To pyszna propozycja na fit naleśniki sprawdzi się zarówno na śniadanie, jak i na kolację, czy do pracy, na wynos.

Podpłomyki z pesto, fetą i rzodkiewką

Podpłomyki z pesto, fetą i rzodkiewką

Znowu skończył Ci się chleb i nie wiesz, jak przygotować kanapki? Jest na to sposób podpłomyki! Wystarczy, że masz w kuchni mąkę, wodę i oliwę. To co, wskakujesz do przepisu?