Wyobraź sobie elegancką tartę, którą możesz podać na przyjęciu ze znajomymi. Chrupiące ciasto francuskie, orzechowy posmak pesto pistacjowego, który podbija ostry smak sera gorgonzola i na koniec kropka nad „i”, czyli delikatne szparagi. Brzmi skomplikowanie i właśnie masz ochotę wyjść z mojego przepisu, bo i tak nie dasz rady go przygotować? Nie popełniaj tego błędu i poczekaj jeszcze chwilę.
Tarta ze szparagami i serem jest równie efektowna, co prosta oraz szybka. I klucz do sukcesu jest jeden – ciasto francuskie. Doskonale zastępuje klasyczne ciasto na tartę, które, nie będę oszukiwać, potrafi być kapryśne. A reszta składników? Tak naprawdę wystarczy je ułożyć na cieście, po czym wstawić wszystko do piekarnika i poczekać 20 boleśnie długich minut, podczas których w kuchni będzie rozchodzić się cudowny zapach. Po tym nastąpi 5 jeszcze dłuższych minut, bo przed pokrojeniem tarty trzeba ją trochę ostudzić. Ale w tym właśnie momencie czeka Cię nagroda. Dlatego nie przedłużaj swoich katuszy i wypróbuj przepis na tartę ze szparagami.
Tarta ze szparagami, ciasto francuskie – kcal, makroskładniki
Cała tarta ze szparagami ma ok. 1708 kcal. Sugeruję pokrojenie jej na 8 trójkątnych kawałków. Wtedy każdy z nich będzie mieć ok. 213 kcal i:
- 5 g białka;
- 15 g tłuszczu
- 13 g węglowodanów.
Ilość porcji: 8
Czas przygotowania: 40 min
Kalorie: 231
tarta ze szparagami - Składniki
- 1 opakowanie ciasta francuskiego (275 g)
- 3 łyżeczki pesto pistacjowego*
- 7-8 szparagów
- 20 g pistacji
- 100 g gorgonzoli
Przepis na tartę ze szparagami
- Piekarnik nagrzej do 200 stopni.
- Zawiń boki ciasta francuskiego do środka. Rozsmaruj na nim pesto pistacjowe, rękoma podziel ser na mniejsze kawałki i równomiernie porozkładaj.
- Odłam zdrewniałe końce szparagów i ułóż je jedne obok drugich na cieście.
- Wstaw tartę do piekarnika na ok. 25 min, aż boki się zrumienią.
- Posiekaj pistacje, posyp nimi tartę po wyjęciu z piekarnika.
- Przed pokrojeniem odczekaj około 5 min, aż tarta przestygnie. Najlepiej przełożyć ją na kartkę do pieczenia, aby mogła też „oddychać” od spodu.
* Możesz zamienić pesto pistacjowe na bazyliowe, aczkolwiek sugeruję, aby poszukać go w sklepach lub pokusić się o samodzielne przygotowanie wersji pistacjowej.
You must be logged in to post a comment.