fbpx
Omlet z truskawkami

28 czerwca 2019

Omlet z truskawkami

Jak często jadasz jajka na śniadanie? Ja czasami łapię się na tym, że zaplanowałam zbyt wiele posiłków z nimi w tygodniu i muszę trochę modyfikować mój plan. I kocham je w prawie każdej postaci – ugotowane na twardo lub na miękko, w koszulce, sadzone (a kogel mogel? to mój smak dzieciństwa!).

Za to największe wątpliwości mam do… omletów. I oczywiście muszę to przekornie oznajmić właśnie wtedy, gdy serwuję przepis na omlet. Ale możesz mieć przynajmniej pewność, że jest pyszny, bo inaczej pewnie bym go nie zjadła.

I choć nie jadam zbyt często śniadań na słodko, to właśnie te omlety, które najbardziej skradły moje serce, są z takimi dodatkami. Myślę, że to kwestia dodawania mąki – wtedy stają się bardziej biszkoptowe, puszyste, a co za tym idzie – mniej omletowate.

A jako, że teraz mamy końcówkę sezonu na truskawki, to jak najszybciej zabieraj się za ten przepis – póki jeszcze w sklepach znajdziesz te owoce.

Składniki

Przygotowanie

  1. 1Zmiksuj truskawki i mascarpone na gładką masę. Dodaj nasiona chia. Odstaw na 10-15 min, aż ziarenka wchłoną płyn – jeśli okaże się, że masa jest za gęsta, możesz dodać jogurtu naturalnego.
  2. Żółtka jajek oddziel od białek.
  3. Białka ubij na sztywno ze szczyptą soli – po odwróceniu miski, nie powinny wypływać.
  4. Do białek dodaj mąkę, żółtka i krótko wymieszaj masę mikserem. Nie powinno być w niej grudek, aczkolwiek zbyt długie miksowanie sprawi, że białka opadną.
  5. Na patelni rozgrzej łyżeczkę oleju, dodaj połowę ciasta i przykryj naczynie pokrywką.
  6. Po 3-4 minutach przewróć omlet na drugą stronę i podsmaż go ok. 1 minutę. Powtórz to z drugą porcją jajek.
  7. Posmaruj omlet kremem truskawkowym.
Omlet na słodko

Ile jajek na tydzień?

Jajka są produktem dość kontrowersyjnym. Jedni twierdzą, że zawierają dużo cholesterolu i pod żadnym pozorem nie można zjeść ich więcej niż 2-3 na tydzień, inni dementują te plotki. Jak jest naprawdę? Do gry wkraczam ja – pogromca mitów!

Jajka a cholesterol – jak jest naprawdę? No cóż, nie da się zaprzeczyć, że jest go w nich sporo. Jednak jak już coraz częściej się o tym mówi, jest to dobry cholesterol, który nie odkłada się w tętnicach. A więc ile jajek spożywać? Światowa Organizacja Zdrowia, WHO, zaleca jedzenie nie więcej niż 10 jajek tygodniowo, przy czym do tej liczby wliczają się także jajka znajdujące się w ciastach, panierkach etc.

Inaczej to wygląda, gdy sięgasz po same białka – te można jeść bez ograniczeń, ponieważ nie zawierają tłuszczu. Ale nie są już tak smaczne, prawda?

Na zwiększenie ilości jajek w diecie można sobie też pozwolić, gdy rzadko jesz mięso i ryby, jak w moim przypadku.
A jak ja do tego podchodzę?

Zdroworozsądkowo. Jeśli widzę, że przez 4 dni w tygodniu codziennie mam jajka w takiej postaci jak omlet, kotlety jajeczne, jajecznica, to rezygnuje z jakiegoś posiłku. Ale też nie liczę ich skrupulatnie co do sztuki.

Jak wybrać jajka?

Jeszcze na koniec kilka słów o tym, jak wybierać jajka. Znajdziesz na nich 4 oznaczenia: 0, 1, 2, 3. „Zerówki” to jajka ekologiczne. Kury, które je znoszą „widzą niebo i skubią trawę”, tak to w skrócie wygląda. Jajka numer 1 pochodzą od kur z wolnego wybiegu, 2 z chowu ściółkowego, a 3 z klatkowego.

Ja, jak mam okazję, to kupuję zerówki ze wsi. W sklepie natomiast staram się wybierać jedynki, rzadziej dwójki. I to nawet nie ze względów zdrowotnych, choć im lepiej traktowane były kury, tym są bardziej wartościowe są jajka, ale z humanitarnych. Nie chcę przyczyniać się do tego, w jakich warunkach żyją te biedne zwierzęta, a tak jest, gdy konsumenci napędzają popyt na trójki.


Te przepisy mogą Ci się spodobać

Naleśniki na śniadanie z kozim serem i salami

Naleśniki na śniadanie z kozim serem i salami

Znudziły ci się klasyczne przepisy na śniadania? Wypróbuj ziołowe naleśniki na słono z kozim serem, pomidorem, roszponką i włoskim salami. To pyszna propozycja na fit naleśniki sprawdzi się zarówno na śniadanie, jak i na kolację, czy do pracy, na wynos.

Szakszuka z fetą

Szakszuka z fetą

Szukasz inspiracji na dzisiejsze śniadanie? Już masz – to fit szakszuka z fetą. To wegetariańskie śniadanie jest aromatyczne, sycące i proste w przygotowaniu. Nie zwlekaj, zwłaszcza jeśli twoja ulubiona śniadaniownia jest zamknięta.