Jak najczęściej przyrządzasz makaron? Na styl „włoski” (czyli z minimalną ilością składników) czy „polski” (pływający w sosie)? Jeśli śledzisz moje przepisy, to pewnie już zauważyłeś, że raczej preferuję tę pierwszą wersję (a spaghetti aglio e olio czy z makaron z pastą truflową należą do moich ulubionych).
Ale gdy tylko w sklepach pojawiają się kurki, to nie mogę się powstrzymać – po prostu muszę je przyrządzić w gęstym, śmietanowym sosie. Muszę i już. Więc dziś fit nie będzie, ale za to jak smacznie! Piotrek, mimo iż grzybów nie lubi, to się dopytywał, na ile dni przygotowałam ten obiad (zwykle robię na 2) i się obraził, gdy mu powiedziałam, że właściwie dla niego na drugą porcję już nie starczyło.
Ale zanim zabierzesz się do tego przepisu, mam dwie wskazówki. A właściwie jedną wskazówkę i jedną uwagę. Pierwsza dotyczy śmietany – musi to być kremówka o zawartości tłuszczu 30% (ewentualnie 36%, ale to już czysta rozpusta). Inna śmietana się zważy i zamiast kremowego sosu będziesz mieć grudki.
Natomiast uwaga dotyczy grzybów. Wiem, że barbarzyństwem można by nazwać drobne krojenie kurek. Ja jednak po prostu inaczej nie lubię. Uwielbiam grzyby za ich smak, aromat i jednocześnie nienawidzę za strukturę. Radzę sobie właśnie w ten sposób. Jeśli jednak nie jesteś takim kulinarnym barbarzyńcą, możesz po prostu pominąć etap krojenia.
To co, do dzieła?
Ilość porcji: 3
Czas przygotowania: 15 min
Kalorie (na porcję): 580 kcal
Składniki
- 150 g makaronu calamarata lub penne
- 2 szalotki
- 200 g kurek
- 330 ml śmietany kremówki
- ¼ szklanki wina
- 1 łyżka masła
- 2 gałązki rozmarynu
- sól, pieprz
Przygotowanie
- Wstaw wodę na makaron. Wrzątek posól i wrzuć makaron. Gotuj go według przepisu na opakowaniu*.
- Pokrój dwie cebule szalotki w półksiężyce.
- Na patelni rozgrzej masło. Dodaj rozmaryn i podsmażaj 2 min, aby masło przeszło aromatem ziół. Po tym czasie wyciągnij je.
- Dodaj na patelnię szalotkę, zmniejsz gaz na najmniejszy płomień. Podsmażaj cebulę dwie minuty.
- W międzyczasie pokrój kurki, dodaj je na patelnię.
- Zwiększ ogień, smaż grzyby przez 3 min.
- Wlej ¼ szklanki wina, na dużym ogniu odparuj alkohol przez 2 minuty.
- Dodaj śmietankę kremówkę, gotuj sos 5 min na wolnym ogniu.
- Ugotowany makaron przełóż na patelnię, wymieszaj w sosie**.
* Nigdy nie dodawaj podczas gotowania makaronu oliwy. Wtedy sos będzie z niego spływać, zamiast go oblepiać.
** Jeśli chcesz jeść makaron na drugi dzień, podczas podgrzewania dolewaj po trochę wody, aby rozrzedzić sos. Gdy dodasz jej zbyt dużo, możesz go zagęścić parmezanem.
Jak oczyścić kurki?
Grzyby przed obróbką trzeba oczyścić, ponieważ znajduje się w nich sporo piasku, który potem może nieprzyjemnie chrzęścić między zębami. Należy to jednak robić w sposób bardzo delikatny, inaczej można je uszkodzić. Jak się do tego zabrać?
Można to zrobić na dwa sposoby. Pierwsza z metod polega na czasochłonnym i nużącym omiataniu ich za pomocą pędzelka. Ja przyznaję, że nie mam do tego ani trochę cierpliwości, dlatego korzystam z drugiej metody.
Kurki należy przełożyć do miski oraz dodać płaską łyżkę soli. Następnie trzeba je zalać ciepłą, przegotowaną wodą i wymieszać. Następnie odczekaj aż grzyby wypłyną na wierzch, a wszelkie zanieczyszczenia odpadną na dno. Wystarczą dosłownie 3 minuty – po tym czasie należy wyciągnąć je za pomocą łyżki cedzakowej. Proste i szybkie prawda?
You must be logged in to post a comment.