Na początku, zanim jeszcze przejdę do przepisu na dip z awokado, muszę się do czegoś przyznać. Otóż nie lubię awokado. Jest według mnie kompletnie bez smaku, jałowe. Teraz pewnie zapytasz: to po co przyrządzasz potrawy z jego udziałem? Jeśli skrzętnie śledzisz moje wpisy, to pewnie nie uszła Twojej uwadze nutella z awokado czy tortilla.
Otóż napiszę tak: awokado to świetna baza. Nadaje, szczególnie sosom, kremowej, delikatnej konsystencji, jednocześnie nie dominując smakiem (bo go nie ma… i przy tym będę się upierać). Czasami awokado dodaję też do sałatek lub wspomnianej wcześniej tortilli.
A zdając sobie sprawę z tego, jak bogatym źródłem zdrowych tłuszczy (omega-3, omega-6 i omega-9) jest awokado, nie jestem w stanie całkowicie wyeliminować go z diety. Nie znajdziesz u mnie natomiast przepisów na kanapeczki z plasterkami awokado czy inną kombinację, z tym warzywem w roli głównej.
I mogę się założyć, że wiele osób w skrytości ducha przyznaje mi rację. Choć pewnie są i tacy, którzy przestaną czytać tego bloga, bo wypisuje tutaj jakieś szarlataństwa. I każdy będzie mieć po trochę racji.
A wracając do dipu, jest on idealnym dodatkiem do wielu różnych potraw. Może zamiast masła wylądować na kanapce albo służyć za sos do frytek czy nachosów. U mnie pełni on rolę bardzo uniwersalną.
Składniki
- 1 duże, miękkie awokado
- 50 g jogurtu naturalnego
- 50 g jogurtu majonezu
- 1 łyżeczka soku z cytryny
- 2 ugotowane na twardo jajka
- 1 ząbek czosnku
- sól, pieprz do smaku
Przygotowanie
- Czosnek posiekaj. Wszystkie składniki dokładnie rozgnieć widelcem lub zmiksuj blenderem (opcja dla leniwych).
Co zrobić, żeby awokado nie ściemniało?
Jeśli chociaż raz przyrządzałeś awokado to pewnie wiesz, że ono bardzo szybko ciemnieje. I może znasz już tę metodę, ale dla porządku muszę ją przywołać.
Najlepszym sposobem, aby to warzywo zachowało swój naturalny kolor, jest skropienie go sokiem z cytryny oraz pozostawienie z pestką – to ona gra tutaj kluczową rolę.
You must be logged in to post a comment.