fbpx
Cold brew tea

16 czerwca 2019

Cold brew tea

Tegoroczne upały mnie dobijają. Gdy przychodzę do domu (w pracy jest klimatyzacja), szybko robię się marudna, zmierzła, po prostu zołzowata. Odżywam trochę na wieczór, co kończy się tym, że późno chodzę spać i rano wstaję niewyspana. To, co mnie ratuje, to… herbata parzona na zimno. Hit tego lata! Codziennie na wieczór robię dwie wersje – zieloną i czerwoną. A potem przez cały dzień walczymy z Piotrkiem, kto jej więcej wypije (ja jestem na przegranej pozycji, bo on pracuje w domu).

Przygotowanie takiej herbaty wymaga od Ciebie minimum wysiłku. Ba! Więcej się namęczysz w przypadku tradycyjnie parzonego naparu, dlatego koniecznie ją wypróbuj. I jeśli tak jak ja, za zieloną herbatą w sumie to nawet nie przepadasz, nie zapomnij o takich dodatkach jak plastry pomarańczy czy cytryny. A jak chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat cold brew (bo tak profesjonalnie nazywa się ten sposób parzenia), to zapraszam na koniec wpisu. A teraz czas na konkrety.

Składniki

Przygotowanie

  1. Do szklanej butelki wsyp herbatę oraz melisę (jeśli używasz). Pamiętaj, aby użyć do tego herbaty liściastej, nie w torebkach.
  2. Zalej liście przefiltrowaną wodą.
  3. Odstaw butelkę do lodówki na 6-10 godzin*.
  4. Po tym czasie dodaj plasterki cytryny oraz limonki**, odstaw jeszcze całość na 20-30 min, aby herbata nabrała ich aromatu.
  5. Odcedź liście z naparu przy pomocy sitka o gęstych oczkach.

* Najlepiej jest rozpocząć parzenie wieczorem, wtedy rano herbata będzie gotowa. Z moich obserwacji wynika, że czerwona herbata może parzyć się krócej (6 godzin), ponieważ jest mocniejsza. Zielona herbata potrzebuje dłuższego parzenia (8-10 godzin).

** Nie dodawaj od razu limonki i cytryny, aby herbata mogła się zaparzyć. Ponadto jeśli cytrusy zbyt długo w niej przebywają, często nabiera goryczy.

Herbata mrożona
Cold brew tea

Cold brew – co to jest i na czym polega?

Cold brew to jest, uogólniając, metoda parzenia na zimno. Wyróżnia się cold brew tea, jak w tym przypadku oraz cold brew coffee, na który również mam dla Ciebie przepis. Polega to tak naprawdę na namaczaniu liści herbaty lub ziarenek kawy tak długo, aby oddały swój aromat oraz cudowne właściwości.

Napar przyrządzany w ten sposób jest delikatniejszy w smaku i ma tę przewagę nad np. herbatą mrożoną, że nie trzeba parzyć liści we wrzątku, po czym schładzać go. Minusem jest czas przygotowania, nie ma on jednak znaczenia, jeśli postąpisz zgodnie z moimi wskazówkami i wstawisz napój na noc do lodówki.

W przypadku cold brew tea, herbata zawiera mniej teiny, nie ma również tak cierpkiego smaku. W moim odczuciu, Pu-Erh parzony w ten sposób jest znacznie smaczniejszy, nie ma ziemistego aromatu, który mi zawsze przeszkadzał.

Na koniec mam też ciekawostkę – w sklepach znajdziesz specjalne butelki do cold brew. Charakteryzują się tym, że posiadają w środku siteczko do którego wsypuje się susz. Wtedy naparu nie trzeba odcedzać. Jednak są one dość kosztowne (najtańsze znalazłam za 60 zł, standardowo kosztują ok. 130 zł), dlatego ja wolę przygotowywać napój w zwykłym wazonie z Ikea za… 10 zł (o ile się nie mylę). Mam również takie nieduże siteczka, dlatego przecedzanie nie stanowi dla mnie problemu.


Te przepisy mogą Ci się spodobać

Ciasto z morelami

Ciasto z morelami

Puszyste ciasto jogurtowe, słodkie morele w kolorze słońca i babcina kruszonka, bez której nie może obejść się żaden wypiek z owocami – to prosty przepis na ciasto z morelami. I nie mów, że go nie chcesz go wypróbować…

Woda ogórkowa

Woda ogórkowa

Nie lubisz pić wody i chcesz urozmaicić jej smak? Sprawdź przepis na orzeźwiającą wodę ogórkową, która doskonale nawadnia i na dodatek dba o Twoją skórę od wewnątrz. Przygotuj ogórki, cytrynę i do dzieła.