Lunch lub kolacja w 5 min? Tak, to jest możliwe! Tak samo jak obiad w 15 min, co udowodniłam przepisem na tagiatelle z krewetkami. W ostatnich miesiącach albo nie mam czasu albo ochoty (jest za ciepło) na gotowanie, więc takie ekspresowe dania u mnie wygrywają.
I często tak naprawdę są bardzo spontaniczne. Zaglądam do lodówki i już. Albo mam jeden składnik, jak w tym przypadku maliny i zastanawiam się, jak przyrządzić go w inny sposób. Bo choć wiadomo, że maliny są idealne do deserów, to również i z serami idealnie się łączą.
Plus jest taki, że ostatnio znajdziesz u mnie więcej szybkich przepisów. I tym samym może przekonam Cię, że gotowanie wcale nie oznacza spędzania wielu godzin w kuchni, jak to przekonywał mnie ostatnio mój kolega. Owszem, można i tak, aczkolwiek nie codziennie.
Ja jednak preferuję swój „healthy slow fast food”. I mam nadzieję, że Tobie też zasmakuje. To co, zabierasz się do roboty?
Ilość porcji: 4
Czas przygotowania: 5 min
Kalorie (na porcję): 143 kcal
Składniki
- 100 g rukoli
- 200 g malin
- 1 opakowanie sera camembert (120 g)
- 2 łyżki oliwy z oliwek
- 1 łyżeczka octu balsamicznego
Przygotowanie
- Oliwę z oliwek wymieszaj z octem balsamicznym.
- Na talerzu rozłóż rukolę, posyp nią malinami*.
- Camembert „rozkrusz” w palcach, ułóż na wierzchu sałatki.
- Polej całość winegretem.**
* Maliny są bardzo delikatne, szybko się rozpadają, staraj się więc ich nie przykrywać.
** Jeśli nie masz zamiaru podawać od razu całej sałatki, skrop ją tylko taką ilością sosu, jaka jest potrzebna. Gdy wszystko od razu wymieszasz, rukola po kilku godzinach nie będzie wyglądać już tak apetycznie.
Jak zrobić winegret?
Winegret (vinaigrette) to klasyczny, francuski sos do sałatek, który przyrządzany jest na zimno. Jest bardzo uniwersalny, pasuje do większości sałatek. Szczególnie tych, które przygotowywane są ze świeżych warzyw, tak jak i w tym przypadku. Wystarczy nim skropić potrawę, aby nabrała smaku.
W podstawowej wersji winegret przygotowuje się z oliwy z oliwek oraz octu w proporcjach 3 łyżki oliwy i 1 łyżka octu. Oliwę najlepiej wybierać extra virgin, nie może być zbyt gorzka, ponieważ wtedy zepsuje smak sałatki. Natomiast jeśli chodzi o ocet, to istnieje pełna dowolność. Wyjątek stanowi jedynie ocet spirytusowy, a to ze względu na zbyt mocny, ostry zapach i smak. Ja najczęściej używam octu balsamicznego, ponieważ ten najbardziej lubię. Ale równie dobrze sprawdzi się winny czy jabłkowy.
To jednak nie jedyna wersja sosu winegret. Na tej bazie można zrobić różne jego odmiany. Przedstawiam te najczęściej wykorzystywane przeze mnie.
Jednym z moich ulubionych jest winegret cytrynowo-ziołowy. Dodaję tyle samo cytryny, co octu, a do tego świeże, posiekane zioła – te, które obecnie mam w domu, czyli zwykle rozmaryn, tymianek i oregano.
Słodyczy sałatce może dodać winegret miodowy. Wtedy do podstawowych składników należy dodać jedną porcję miodu. Ważne jest, aby był płynny.
Ostrzejszy w smaku jest winegret musztardowy. Najlepiej sprawdza się w jego przypadku musztarda francuska lub dijon. Aczkolwiek można użyć jakiejkolwiek odmiany, ważne, aby była ostra. Jeśli sos robisz według proporcji podanych w tym przepisie, użyj jednej łyżki musztardy.
A teraz czas na mojego osobistego faworyta – winegret musztardowo-miodowy. Podaną bazę wzbogać o łyżkę musztardy i łyżeczkę płynnego miodu, a uzyskasz gęsty, aromatyczny sos. Pasuje nie tylko do tak lekkich sałatek, ale również tych „cieższych”, z dodatkiem makaronu czy kasz.
You must be logged in to post a comment.