Mówi się, że risotto jest jedną z najtrudniejszych do przygotowania włoskich potraw. Z jednej strony ryż nie może być zbyt twardy, z drugiej zbyt miękki, jak to się u mnie mówiło – „rozpaćkany”. A przy tym musi rozlewać się na talerzu.
No cóż, nie będę oszukiwać. U mnie risotto nie zawsze ma idealną konsystencję i co najlepsze – gdy czasami zamawiam to danie w restauracjach, również nie jest idealne. Ale za każdym razem jest tak samo smaczne, więc to dla mnie jeden z dowodów na to, że naprawdę nie w każdej sytuacji liczy się perfekcja (choć tutaj dodam, że ja niestety do perfekcjonizmu mam słabość, ale cały czas staram się z tym walczyć, bo jak mówi Pani Swojego Czasu – zrobione jest lepsze od doskonałego).
To, co w risotto jest najważniejsze, to – jakżeby inaczej – dobrej jakości składniki. Włosi słyną z tego, że największą wagę przykładają do samych składników, dlatego u nich makaron jest podawany z niedużą ilością sosu, najlepsze pizza to taka, która ma na sobie samą mozarellę, a ryż nie jest jedynie dodatkiem, lecz właśnie głównym daniem.
I tutaj nie ma miejsce na kompromisy. Do risotto należy użyć specjalnego rodzaju ryżu – w Polsce najłatwiej dostępny jest arborio, ale można używać też innej odmiany: carnaroli.
Drugi kluczowy składnik to wino – białe, wytrawne lub półwytrawne. Nie byle jakie, ponieważ:
- naprawdę nada smaku potrawie;
- do risotto nie użyjesz nawet 100 ml, więc resztę pozostaje… skonsumować.
I po trzecie: bulion. Gotowanie risotto na wodzie byłoby wręcz grzechem. Ja zwykle używam bulionu mięsnego, lecz warzywny będzie równie dobry. Najważniejsze, aby miał smak.
Do tego sól, pieprz i tak naprawdę na tym mogłabym zakończyć. Ale ja, jak pewnie Ty też, lubię risotto z dodatkami. I tym razem będzie u mnie trochę jesiennie, bo bohaterem dnia staną się aromatyczne kurki.
Składniki
- 200 g oczyszczonych kurek
- 220 g ryżu arborio
- 70 ml wina
- pół pokrojonej w drobną kostkę cebuli
- 400-500 ml bulionu
- 40 g startego koziego sera
- 2 łyżeczki masła
- sól, pieprza
Przygotowanie
- Kurki delikatnie oczyść, większe sztuki pobieżnie pokrój, mniejsze zostaw w całości.
- Rozgrzej patelnię, rozpuść na niej łyżeczkę masła i dodaj kurki. Podsmażaj je ok. 5 min na koniec dodając sól i pieprz do smaku.
- Ściągnij grzyby z patelni, dodaj drugą łyżeczkę masła i podsmażaj cebulę pokrojoną w kosteczkę, aż się zeszkli.
- Na patelnię wsyp ryż, podsmażaj go 2 min i następnie wlej wino.
- Poczekaj aż wino odparuje, nie mieszaj ryżu w tym czasie.
- W kolejnym etapie partiami należy dodawać bulion (na raz ok. 1/3 szklanki). Następną porcję dodajesz wtedy, gdy ryż wchłonie płyn. Powtarzaj tę czynność aż ryż będzie kleisty, al dente.
- Dodaj do ryżu kurki oraz ser, wymieszaj całość, aby ser się rozpuścił.
Kulinarna wskazówka
Na koniec mam małą wskazówkę. Jeśli tylko jest taka możliwość, używaj do przygotowania potrawy jednego garnka/patelni. Dzięki temu nie tylko zaoszczędzisz czas na zmywaniu, ale także sprawisz, że smaki potrawy lepiej przenikną. W przypadku ristotto z kurkami zależało mi na tym, aby smak grzybów był intensywny.
Aczkolwiek ten sposób możesz wykorzystywać także w innych sytuacjach. Często jak podsmażam krewetki, to potem na tej samej patelni robię sos. A jeśli przygotowujesz danie na bazie chorizo lub innego mięsa, z którego intensywnie wytapia się tłuszcz, nigdy go nie wylewam, tylko smażę na nim kolejne składniki.
You must be logged in to post a comment.