Przyrządzasz czasami naleśniki na słono? W sumie ja taką wersję wolę, a to przez Piotrka, który kiedyś domagał się ciągle, i ciągle naleśników na słodko z serem i bananami. Przy czym, od razu jako ciekawostkę napiszę, że ciasto na naleśniki wytrawne niczym nie różni się od ciasta słodkiego, a przynajmniej w podstawowej wersji. Możesz dać chilli, przyprawy (na słono) lub cukier (na słodko), ale jeśli przygotujesz bazę z mąki, jajka i wody/mleka, to gotowe naleśniki możesz wykorzystać na dwa sposoby.
Ale wracając już do rzeczy – naleśniki wytrawne to ciekawy pomysł na urozmaicenie śniadania, kolacji, czy nawet posiłku do pracy. Na swojej stronie podawałam już kilka takich przepisów, jak naleśniki prowansalskie, czy naleśniki ruskie, a teraz mam coś znacznie prostszego – naleśniki z szynką i serem, z dodatkiem szpinaku, aby jednak coś zielonego w nich było.
Farsz do naleśników z szynką i serem jest banalnie prosty i nie wymaga żadnych wielkich przygotowań, dlatego potrawa jest szybka w przyrządzaniu. To też świetne naleśniki do pracy, ponieważ równie dobrze smakują na zimno. Przekonałam cię?
W takim razie może jeszcze zainteresuje cię, że naleśniki z serem żółtym w jednej porcji (czyli jeden naleśnik plus dodatki) mają ok.:
- 15,6 g białka;
- 12,5 g tłuszczu;
- 14 g węglowodanów.
PS. Pod przepisem znajdziesz naleśnikowe FAQ – koniecznie sprawdź.
Ilość porcji: 6
Czas przygotowania: 20-25 min
Kalorie: 235 kcal
Składniki na naleśniki wytrawne
- 1 jajko
- 140 g mąki pszennej
- 220 ml wody gazowanej
- ½ łyżki oliwy
- 1 łyżeczka płatków chilli (opcjonalnie)
- 20 g majonezu
- 40 g skyru
- 10 g musztardy
- 140 g polędwicy sopockiej (u mnie to było 1 opakowanie z 11/12 plasterkami szynki)
- 130 g sera gouda lub innego (u mnie to było 1 opakowanie z 7 plasterkami sera)
- 2 garści świeżego szpinaku
Naleśniki z szynką i serem - Przygotowanie
- Do miski dodaj mąkę, jajko, oliwę* i wodę. Wymieszaj całość, aby nie było grudek, odstaw na pół godziny (ciasto na naleśniki możesz też przygotować dzień wcześniej i przechowywać w lodówce).
- W międzyczasie zrób sos: w miseczce wymieszaj majonez, skyr i musztardę.
- Rozgrzej patelnię beztłuszczową. Wlej na środek porcję ciasta, rozprowadź je po całej patelni. Smaż na małym ogniu z obu stron przez ok. 2 min (jeśli masz problem z przewracaniem naleśników, spójrz na wskazówki w sekcji FAQ). Powtórz tak z każdą następną porcją, powinno wyjść ok. 6 naleśników.
- Rozsmaruj sos na połowie placka. Połóż kilka listków szpinaku, dwa plasterki szynki oraz jeden plasterek sera (porozrywaj go, aby równo rozmieścić ser).
- Złóż naleśnik na cztery części. Powtórz tak z każdym kolejnym.
- Gotowe naleśniki podpiecz jeszcze na patelni pod przykryciem z obu stron przez ok. 2 min, aby ser się rozpuścił**.
* Dzięki temu, że oliwę dodajesz do ciasta, nie musisz potem smarować nią patelni – pod warunkiem, że używasz nieprzywierającej.
** Jeśli naleśniki na słono chcesz przygotować na dwa dni, włóż do nich farsz i złóż je, ale nie podpiekaj na patelni – zrób to następnego dnia.
Naleśniki – co zamiast mleka?
Naleśników nie musisz przygotowywać na mleku krowim, możesz użyć do tego napoju roślinnego, aczkolwiek wtedy uważaj, aby nie zdominowało on smaku (tak jest m.in. w przypadku napoju migdałowego, owsiane i ryżowe są neutralne). Najprościej jednak jest zrobić ciasto na naleśniki na wodzie i ja to praktykuję od lat.
Naleśniki – co zamiast wody gazowanej?
Naleśniki jak – jak smażyć?
Teoretycznie smażenie naleśników jest proste, w praktyce jednak bywa różnie. Dlatego mam dwie wskazówki.
Jeśli jesteś początkujący, zamiast dodawać oliwy do ciasta, rozprowadź cienką warstwę na patelni, najlepiej przy pomocy silikonowego pędzelka. Powtórz tę operację przed każdą porcją ciasta.
A jak przewracać? Sposobem. Podważ naleśnik łopatką i zsuń go na talerz. Potem, z jego pomocą, przewróć naleśnik na drugą stronę. I tyle!
Czemu naleśniki przywierają do patelni?
Najczęściej występują trzy powody przywierania naleśników do patelni:
- zła patelnia;
- zbyt mała ilość tłuszczu;
- zbyt wysoka temperatura smażenia.
Jeśli nie masz patelni do naleśników, użyj zwykłej, ale najlepiej beztłuszczowej, która jest w dobrej kondycji (nie może być np. uszkodzona warstwa teflonu). Naleśniki smaż zawsze na małym ogniu, lepiej chwilę poczekać, niż wyrzucić placek do kosza. A przyczyna związana ze zbyt małą ilością tłuszczu chyba nie wymaga tłumaczenia 🙂
Jak przechowywać naleśniki?
Nie wykorzystasz wszystkich placków na raz? Nigdy nie zostawiaj ich na talerzu, ponieważ istnieje ryzyko, że zeschną się, będą się potem łamać. Po wystudzeniu przełóż je do pojemnika i schowaj do lodówki. Możesz też szczelnie przykryć naleśniki na talerzu folią aluminiową.
Naleśniki – czy można mrozić?
Dobra wiadomość jest taka, że naleśniki można mrozić, tylko musisz pamiętać o dwóch rzeczach. Każdy placek powinno się przełożyć, np. papierem do pieczenia, aby się nie skleiły.
Po wyciągnięciu zamrożonych placków należy od razu podgrzać je na patelni/w piekarniku, na małym ogniu (nie czekasz, aż się rozmrożą). I co najważniejsze – można mrozić też gotowe naleśniki z farszem, oczywiście, o ile jego składniki na to pozwalają.
You must be logged in to post a comment.