Ta zimowa herbata jest tak dobra, że, jak się ostatnio dowiedziałam, nawet mój brat szukał przepisu na nią (ale niestety, trafił jedynie na Aperol Spritz – przypadek?). I gdy zaczyna się robić coraz chłodniej, to herbata rozgrzewająca jest czasami ostatnią deską ratunku.
Znajdziesz w niej nie byle co – aromatyczny, świeży imbir, korzenny cynamon i anyż, a także nadającą cudownego smaku pomarańczę. A przy tym nie natrudzisz się za bardzo przy jej robieniu. Tylko od razu polecam, aby zrobić większą ilość, bo znika w zastraszającym tempie. Wystarczy, że zostawisz ją w garnku i możesz systematycznie podgrzewać.
I co najważniejsze – rozgrzewająca herbata z imbirem i cytryną pozwoli Ci przeżyć najbliższe miesiące. No dobra, czas na herbatę!
Ilość porcji: 2
Czas przygotowania: 15 min
Składniki
- 500 ml wody
- 1 torebka czarnej herbaty
- ok. 3 cm imbiru
- 100 g świeżej żurawiny
- ½ pomarańczy
- 2 laski cynamonu
- 3 gwiazdki anyżu
- miód*
Przygotowanie
- Do garnka wlej wodę.
- Imbir obierz, pokrój w plasterki. To samo zrób z pomarańczą.
- Do garnka dodaj imbir, pomarańczę, żurawinę cynamon i anyż. Doprowadź do wrzenia, gotuj ok. 5-7 min.
- Po tym czasie wyłącz gaz, włóż torebkę z herbaty. Zaparzaj według przepisu na opakowaniu.
- Przelej herbatę przez sitko, aby ją odcedzić.
Na koniec dodaj miód.**
* Nie podaję, ile miodu dodać, ponieważ najlepiej dopasować jego ilość do indywidualnych preferencji. Ja nie lubię słodkich herbat, więc u mnie to nie jest nawet pół łyżeczki na kubek, a inni – wiadomo.
** Nigdy nie dodawaj miodu podczas gotowania, ponieważ w takiej temperaturze traci swoje cenne właściwości.
Herbata zimowa – przepis na przeziębienie
Zaproponowana przeze mnie herbata z imbirem i pomarańczą to idealny przepis na przeziębienie. Cudownie rozgrzewa, ale… działa też bakteriobójczo, o czym zaraz się przekonasz. Oczywiście taka herbata może (a wręcz powinna) być stosowana profilaktycznie. Co sprawia, że ma tak cudowne właściwości?
To proste. Po pierwsze – imbir na przeziębienie. W jesienno-zimowym okresie nie ma chyba lepszego sposobu na naturalne budowanie odporności niż jego spożywanie. Tylko najlepiej w wersji świeżej. Działa odkażająco, rozgrzewa, wspomaga leczenie bólu mięśni. Często robię sobie też napary z imbiru, z dodatkiem cytryny.
W zwalczaniu bakterii, drobnoustrojów pomocny jest także cynamon. I, co nie bez znaczenia, przy okazji świetnie smakuje! Właściwości antybakteryjne oraz przeciwgrzybicze ma anyż. Do tego, te niestety niedoceniane gwiazdki powinno się stosować w przypadku suchego kaszlu, chrypki.
Żurawina jest znana z działania bakteriobójczego. Przy okazji jest to jeden z najlepszych sposobów na zapalenie pęcherza, a o te zimą nietrudno. Jest jeszcze miód, kolejny składnik o właściwościach bakteriobójczych.
Przyjmując codziennie taką dawkę cennych składników, największe chłody nie będą Ci straszne!
You must be logged in to post a comment.