Dawno nie było tu słodkich śniadań, więc czas to nadrobić. Będzie trochę klasycznie, a trochę nie, bo mam do zaproponowania mamine racuchy z drożdżami, ale w wersji z ricottą – głównie dlatego, że znowu nie zużyłam, sera do innego dania i powoli zaczął się zbliżać termin ważności.
Wykorzystałam przepis na racuchy tradycyjne od mojej mamy (czyli, jak zwykle, na oko – chyba po niej to mam), po czym pod koniec dodałam ricottę. Bałam się trochę tego eksperymentu, ale wyszły mięciutkie i puszyste. Jedyne, co radzę, to smażyć racuchy z serem nieco dłużej, na małym ogniu, aby mieć pewność, że w środku nie będą surowe.
Te pyszne, słodkie placki na śniadanie możesz podawać, tak jak ja, z cukrem pudrem bądź z dżemem (najlepiej domowym!). Ja jestem team cukier puder, nic więcej nie jest mi do szczęścia potrzebne.
No i niestety, na koniec muszę przyznać, że mój przepis na racuchy to nie jest zbyt fit śniadanie, ale ricotta trochę go ratuje, zwiększając podaż białka. Rozkład makroskładników na jedną porcję wygląda następująco:
- 18,9 g białka;
- 7,26 g tłuszczy;
- 87 g węglowodanów.
PS. Makro i kalorie nie uwzględniają masła, bo ciężko obliczyć, ile ostatecznie należy go dodać.
Ilość porcji: 4
Czas przygotowania: 1h 20 min
Kalorie: 494
Składniki na racuchy
- 200 ml ciepłego mleka
- 30 g świeżych drożdży
- 1 łyżeczka cukru
- 320 g mąki pszennej
- 1 jajko
- 250 g ricotty
- 80 g cukru (najlepiej drobnego)
- szczypta soli
- masło klarowane
racuchy - przepis
- Na początku przygotuj zaczyn: do wysokiego naczynia rozkrusz drożdże, dodaj łyżeczkę cukru oraz czubatą łyżkę mąki. Zalej całość 100 ml ciepłego mleka*, wymieszaj dobrze i odstaw na 10 min.
- W tym czasie do miski przesiej mąkę, dodaj cukier. Gdy zaczyn będzie gotowy (musi zwiększyć swoją objętość kilkukrotnie, urosnąć*), przelej go do miski.
- Dodaj jajkooraz pozostałą część mleka, dobrze wymieszaj całość, aby nie było grudek. Przykryj miskę ściereczką i odstaw na 60 min.
- Gdy ciasto urośnie, dodaj do niego ricottę, wymieszaj ponownie.
- Na patelni rozgrzej masło. Nakładaj przy pomocy łyżki porcję ciasta, smaż powoli, z obu stron na niedużym ogniu (ok. 3-4 min na stronę).
- Racuchy podawaj z cukrem pudrem**.
* Gdy mleko będzie zimne, drożdże nie urosną. Uważaj jednak ze zbyt ciepłym mlekiem (a właściwie – gorącym), ponieważ „zabije” substancje aktywne w drożdżach i wtedy też nie urosną.
** Jak zwykle, przygotowałam racuchy na dwa dni. Nie smażyłam ich jednak wszystkich od razu, tylko połowę ciasta przełożyłam do lodówki i wyciągnęłam na drugi dzień. Jeśli chcesz zrobić tak samo, to pamiętaj, aby przelać masę do pojemnika o większej objętości, bo prawdopodobnie w lodówce jeszcze urośnie. A, dobrze byłoby, gdyby pokrywka była szczelna i mocno trzymała…
You must be logged in to post a comment.