Zdradzę Ci pewien sekret: właśnie publikuje przepis na deser, którego… nigdy nie lubiłam. Zaskoczona/-y? No cóż: ja także! A sprawa ma się tak: chociaż uwielbiam banany, to nie lubię ich w żadnej innej formie, niż po prostu owoc. I co za tym idzie, ciasto bananowe/inny deser nie wchodzi w grę.
Ale kilka lat temu, gdy trochę eksperymentowałam z bananami, trafiłam w programie Jamiego Olivera na przepis na szybką tartę banoffee, która była całkiem całkiem. Więc postanowiłam ją ponownie wypróbować, tym razem na moich zasadach. Czyli jakich?
Deser banoffee ma banany (odkrywcze stwierdzenie, wiem), ale dodaje je w postaci plasterków zalanych pysznym sosem karmelowym. Czyli, w praktyce, nie są poddane żadnej obróbce termicznej, co jest moim zdaniem dużą zaletą. Chcesz sprawdzić, czy Tobie tarta banoffee w takiej wersji też zasmakuje? Jeśli tak, mam jedną podpowiedź,
Tartę banoffee możesz zrobić w postaci:
- tartaletek, o ile masz odpowiednie naczynia ceramiczne;
- ciasta – wtedy, zamiast kilku osobnych mini tart, przygotuj całość w jednej dużej formie.
Gotowa/-y na przepis?
Tarta banoffee – kcal, makroskładniki
Z podanych proporcji wychodzi 6 porcji deseru, a każda z nich ma ok. 309 kcal (bez bitej śmietany) i:
- 5 g białka;
- 37 g tłuszczu;
- 64 g węglowodanów.
Ilość porcji: 6
Czas przygotowania: 1h
Kalorie: 309
deser banoffee - Składniki
- 200 g mąki pszennej
- 130 g zimnego masła
- 1 żółtko
- 1 łyżka cukru
- 1 łyżka zimnej wody
- 150 g cukru
- 50 g masła
- 200 g śmietanki kremówki 36%
- 2-3 banany
tarta banoffee - przepis
- Masło pokrój w kostkę. Wymieszaj z mąką, żółtkiem, cukrem i wodą. Szybko zagnieć na jednolitą masę.
- Rozwałkuj ciasto na papierze do pieczenia, i w zależności od tego, czy używasz dużej formy na tartę, czy mniejszych, na tartaletki, wykrój odpowiedni kształt. Wyłóż formę ciastem i włóż do lodówki na godzinę*.
- Rozgrzej piekarnik do 180 stopni.
- Wyciągnij tartę z lodówki i nakłuj spód widelcem. Piecz ok. 20-25 min (ciasto musi się zrumienić).
- Przygotuj sos karmelowy: na patelnię z nieprzywierającym dnem wysyp cukier. Podgrzewaj na małym ogniu, aż całkowicie się rozpuści i zbrązowieje – nie mieszaj karmelu. Możesz delikatnie przechylać patelnię, aby cukier równomiernie się rozpuszczał.
- Dodaj śmietaną i masło, wymieszaj, aż całość się połączy w gęsty sos.
- Spód tarty/tartaletek wyłóż pokrojonymi na plasterki bananami. Zalej sosem karmelowym i u góry ułóż kolejne plasterki banana. Skrop je delikatnie cytryną, aby nie sczerniały.
- Tartę możesz podawać z bitą śmietaną (sprawdź przepis pod zdjęciami) i z wiórkami czekolady gorzkiej.
* W przypadku kruchego ciasta zwykle najpierw wkłada się masę do lodówki, a dopiero potem ją rozwałkowuje. Ja muszę się przyznać, że mi wałkowanie zimnego spodu na tartę w ogóle nie wychodzi, więc zamieniam kolejność i to się sprawdza.
Jak zrobić bitą śmietanę?
Do przygotowania bitej śmietany potrzebujesz dobrze schłodzonej w lodówce śmietanki kremówki 30% lub 36%. Od razu podpowiem, że śmietana 36% o wiele łatwiej się ubija.
Wlej śmietankę do miski i zacznij ubijać na niskich obrotach przez ok. 30-40 sek. Następnie ustaw najwyższe obroty i ubijaj, aż śmietana stanie się gęsta, mieszadła miksera będą zostawiać ślady.
Do bitej śmietany, na początku, można dodać też cukru pudru (1 łyżkę), aczkolwiek w przypadku przepisu na deser banoffee nie polecam tego robić, całość może wyjść zbyt słodka.
You must be logged in to post a comment.