fbpx
Cuba libre – przepis

19 stycznia 2021

Cuba libre – przepis

Chcesz zrobić w domu prosty drink, który nie wymaga wielu wydziwianych składników? Postaw na cuba libre, czyli błyskawiczny koktajl z rumem, colą i limonką. Nie lubisz rumu? Myślę, że w tym przypadku możesz się miło zaskoczyć.

Ja od razu przyznam, że rzadko sięgam po drinki z rumem, zwykle są dla mnie zbyt intensywne (wyjątkiem jest mojito), ale w połączeniu z colą (której w sumie… nie lubię), efekt jest pyszny i orzeźwiający.

Przekonany? To mam jeszcze jedną uwagę i możemy przejść do przepisu na cuba libre. Nie podaję dokładnej ilości składników, ponieważ sporo zależy od pojemności szklanek, które posiadasz. Ale wystarczy, że będziesz trzymać się podanych proporcji. To co, zaczynamy?

PS. Jeśli zrobisz drinka z przykładowych ilości podanych przepisie (czyli 50 ml rumu i 150 ml coca coli), będzie mieć on ok.172 kcal. Możesz też użyć coca coli zero, wtedy zmniejszysz kaloryczność cuba libre do ok. 116 kcal.

Ilość porcji: 1

Czas przygotowania: 5 min

Kalorie: 172 kcal

Cuba libre - proporcje

cuba libre - przepis

  1. Sok z ćwiartki limonki wyciśnij do szklanki, po czym wrzuć ją tam.
  2. Jeśli masz mudler (moździerz do owoców), wygnieć skórkę, aby puściła olejki. Możesz spróbować zrobić to też klasycznym moździerzem.
  3. Dodaj dużo lodu (ok. ¾ pojemności szklanki), rum, colę. Wymieszaj razem.
Cuba libre
Cuba libre przygotowanie

Cuba libre – jaki rum?

Klasycznie do cuba libre dodaje się białego rumu. Można jednak użyć złotego lub ciemnego, aczkolwiek smak jest wtedy nieco inny. W przypadku ciemnego rumu będzie on słodszy, bardziej aromatyczny, co dla wielu jest dodatkową zaletą (dla mnie coca cola jest już wystarczająco słodka, dlatego wolę pozostać przy podstawowej wersji).

Jako ciekawostkę dodam, że można też kupić aromatyzowany rum, np. z wanilią. Cuba libre z takim dodatkiem nabierze zupełnie innego smaku, więc jeśli lubisz poeksperymentować, jest to dobry kierunek.


Te przepisy mogą Ci się spodobać

Drink prosecco z marakują

Drink prosecco z marakują

Chcesz w prosty sposób urozmaicić drink z prosecco? Dodaj do niego marakui! Uzyskasz orzeźwiający, lekko kwaskowy cocktail, który szybko Ci się nie znudzi. Chcesz się przekonać?

Limoncello spritz

Limoncello spritz

Orzeźwiający, kwaskowy i na bazie prosecco – czego więcej można wymagać od drinka? Dlatego w planach na weekend obowiązkowo uwzględnij Limoncello Spritz.